De Europese Commissie heeft voorstellen gedaan om de Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) te vereenvoudigen. Deze zogeheten Omnibus-aanpassingen zijn een reactie op brede oproepen om de regeldruk en administratieve lasten te verminderen. De VVEM heeft de vermindering van regeldruk en administratieve lasten als een speerpunt en is dus blij met deze voorgestelde aanpassing.
Uit signalen van diverse landen en sectoren bleek dat de administratieve verplichtingen onevenredig hoog waren. Daarom stelt de Europese Commissie nu aanpassingen voor die de administratieve last verlagen, terwijl de doelstellingen van de Green Deal zoveel mogelijk behouden blijven.
Concreet betekenen de voorstellen dat alleen zeer grote bedrijven verplicht blijven te rapporteren. De drempel zou verhoogd worden van 250 fte naar 1.000 fte, waardoor ongeveer 80% minder bedrijven onder de verplichting zullen vallen. Daarnaast is gekeken naar de effecten in de keten. Het MKB (of andere bedrijven die niet meer onder de rapportageverplichting vallen) worden nog duidelijker ontzien van extra regeldruk. Zo hoeven deze bedrijven alleen informatie te geven over aspecten waarvoor bij hen al een rapportageverplichting geldt, zonder dat er extra gegevens bijgehouden of aangeleverd moeten worden. Voor veel mkb-bedrijven betekent dit een aanzienlijke verlichting van de verplichtingen.
Op dit moment gaat het nog om een voorstel dat eerst moet worden goedgekeurd door de Europese Raad en het Europees Parlement. De definitieve inhoud wordt pas daarna vastgesteld. In afwachting hiervan wordt de rapportageverplichting voor bijna alle bedrijven met twee jaar uitgesteld. Voor zover wij weten, geldt dit uitstel ook voor alle bedrijven in de evenementenbranche.
Wij hopen dat deze aanpassingen de CSRD effectiever maken, zonder onnodige administratieve lasten en kosten.